Jak myslí milionáři - Zásada číslo 5

 Bohatí lidé se zaměřují na příležitosti

Chudí vidí překážky.

 

Bohatí se kouknou před sebe a vidí šanci. Chudí vidí problémy. Bohatí vidí potenciál a růst. Chudí vidí, kolik můžou ztratit. Bohatí se zaměřují na zisk. Chudí se zaměřují na risk.

Chudí lidé se rozhodují na základě strachu. Neustále přemítají, co by se mohlo pokazit a co zlého se jim ještě přihodí. Jejich motto je: „Co když o nebude fungovat?“ Nebo ještě častěji: „To nebude fungovat.“ Lidé ze střední třídy jsou trošku optimističtější: „Doufám, že to bude fungovat.“ Bohatí lidé přijímají zodpovědnost za své výsledky. Jejich zásada je: „Bude to fungovat, protože se o to postarám.“ Tito lidé očekávají, že uspějí. Věří svým schopnostem, věří své kreativitě a věří, že i když si jednou vytáhnout černého Petra, příště to bude zase trumf.

Jen pro upřesnění – když je někdo ochoten podstoupit riziko, neznamená to, že opravdu chce všechno ztratit. Bohatí lidé svá rizika dobře rozvažují. Seženou si informace, všechno si prověří a pak udělají rozhodnutí podložené solidními fakty. Ale na druhou stranu jim získávání informací netrvá věčnost. Udělají svůj průzkum co nejrychleji, aby jim příležitost neutekla. Chudí lidé sice taky říkají, že se připravují na svou šanci, ve skutečnosti ale otálejí. Mají strach, váhají, jsou samé „hmm“ a „možná“, což jim vydrží celé týdny, měsíce i roky. Příležitost se ztratí a chudý člověk se bez potíží utěší: „Měl jsem to rozjeté, ale bohužel jsem to nestihl.

Akce je vždy lepší než vyčkávání. Bohatí lidé jsou pořád připraveni rozjet něco nového. Vědí, že až bude podnik v běhu, vždycky můžou korigovat kurz a doladit všechno, co třeba na začátku netrefili. Chudí lidé nevěří ani sobě a ni svým schopnostem. Myslí si proto, že se musí předem připravit na všechny možnosti, což je ovšem nemožné.

Neproklouzávají i vám některé příležitosti?

 

Výše uvedený text je čerpán z knihy Jak myslí milionáři, kterou napsal T. Harv Eker, vydavatelství PRAH.

 

Zpracovávám...